• 12.04.23, 14:20

Geel päästab loimuri tardoleku ajal

Teadlased on leidnud mehhanismi, mis seletab, kuidas vastupidavad loimurid ülikeerulistest tingimustest eluga edukalt välja tulevad.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Nad on imepisikesed loomad, keda peetakse lülijalgsete sugulasteks. Nunnust väljanägemisest hoolimata on nad raudse vastupanuvõimega ning jäävad ellu ülikeerulistes ja ekstreemsetes oludes. Loimurid ehk tardigraadid on teadlasi hämmastanud juba pikka aega.

Seotud lood

Lood
  • 09.05.24, 06:23
Mikroimelooma loimuri valgud pidurdavad vananemist
Lood
  • 28.03.24, 15:00
Mikroskoopilise imelooma valgud pidurdavad inimrakkude vananemist
Loimurid ehk tardigraadid on hõimkond erakordselt vastupidavaid mikroskoopilisi loomakesi, kes elavad kuni 60aastaseks, kasvades umbes poole millimeetri pikkuseks. Nad on võimelised ellu jääma 271kraadises külmas, ligi 150kraadises kuumuses, kosmoses, keevas alkoholis ja nad on röntgenkiirgusele 1000 korda vastupidavamad kui inimesed. Ülim vastupidavus võimaldab neil elada praktiliselt kõikjal meie planeedil.
Lood
  • 26.02.25, 18:48
Tibatillukesed loimurid võivad muuta vähiravi talutavamaks
Suur osa vähktõvepatsiente saab kiiritusravi, millel võivad olla raskesti talutavad kõrvalmõjud. Nüüd on teadlased leidnud, et selles olukorras võivad patsiendile abiks olla pisikeste ülivastupidavate loomakeste loimurite ehk tardigraadide kehas leiduvad valgud.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele