• 29.04.23, 07:21

Kosmilised ookeanid ootavad külalist planeedilt Maa

Unusta Marss, Veenus ja teised planeedid. Päikesesüsteemis tasub elu otsida pigem kuudelt. Euroopa kosmoseagentuuri automaatjaam JUICE asus äsja teele, et uurida Jupiteri jääga kaetud kaaslasi, millel võib leiduda elu võti. Nimelt on nendel kuudel arvatavasti väga palju vett.
© Claus Lunau & ESA / ATG medialab
  • © Claus Lunau & ESA / ATG medialab
On 2034. aasta detsembrikuu. Saksamaal Darmstadtis Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) lennujuhtimiskeskuses kõlab plaksutamist ja rõõmuhõiskeid. Vaimustuseks on ka põhjust, sest automaatjaam JUICE on just jõudnud üle 11 aasta kestnud reisi järel orbiidile ümber Jupiteri kaaslase Ganymedese.

Seotud lood

Lood
  • 01.01.23, 15:55
Jäise kuu kõleda kaane all loksub veerikas ookean
Hoolimata tühjast jäisest pinnast on Jupiteri kuu Europa Päikese­süsteemis üks mõttekaim võimalik koht, kust otsida elu. Europa jääkaane all on meri, kus leidub rohkem vett kui Maa ookeanides kokku. Kosmoseaparaat Juno käis 2022. aasta septembri lõpus selle jäämaailma pinna lähedal.
Lood
  • 01.10.20, 13:54
Jupiteri kuu ookean võib olla elust tulvil
NASA on tuvastanud Jupiteri kuult Europalt veeauru jälgi. See avastus annab lootust leida kuult elu kohta märke, kui NASA ja ESA saadavad viie aasta jooksul oma kosmosesondid Europa poole teele.
Lood
  • 03.10.24, 06:46
Kas seal on elu? Algab teekond Jupiteri kuule Europale
Palju vett, rohkesti energiat ja kõik keemilised elemendid, mida on tarvis elu tekkeks – see kõlab nii, nagu oleks juttu Maast. Nii see siiski pole. Sellised tingimused on avastatud ka kosmosest, meist mitte ülemäära kaugelt. Jupiteri kuul Europal on samuti kõik need tingimused täidetud. Kohe-kohe asub sinnapoole teele automaatjaam Europa Clipper, et saada vastus ühele olulisimale küsimusele eales: kas me oleme universumis üksi?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele