• 09.05.24, 06:23

Mikroimelooma loimuri valgud pidurdavad vananemist

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Loimurid ehk tardigraadid on hõimkond erakordselt vastupidavaid mikroskoopilisi loomakesi, kes elavad kuni 60aastaseks, kasvades samas ainult umbes poole millimeetri pikkuseks. Nad on võimelised ellu jääma 271kraadises külmas, ligi 150kraadises kuumuses, kosmoses ja keevas alkoholis ning nad on röntgenikiirgusele 1000 korda vastu­pidavamad kui inimesed. Selline erakordne vastu­pidavus võimaldab neil elada peaaegu kõikjal meie planeedil.
Kui loimur satub stressirohkesse kesk­konda (ülikõrge või -madal temperatuur, vaakum, ülisuur või -väike rõhk jne), siis läheb ta üle anabioosi. Tema ainevahetus­protsessid peaaegu seiskuvad ja ta keha veesisaldus võib väheneda kuni kolme protsendini normaalsest, nii muutub ta just kui kuivanud kestaks. Erilised valgud tema rakkudes hakkavad moodustama geeljat ainet, mistõttu ta jääb ellu. Geel aeglustab ainevahetusprotsesse sedavõrd, et loimur võib näida surnuna. Tegelikult on ta aga tänu geelile elus, ja kui vett lisada, ärkab loimur jälle ellu.

Seotud lood

Lood
  • 28.03.24, 15:00
Mikroskoopilise imelooma valgud pidurdavad inimrakkude vananemist
Loimurid ehk tardigraadid on hõimkond erakordselt vastupidavaid mikroskoopilisi loomakesi, kes elavad kuni 60aastaseks, kasvades umbes poole millimeetri pikkuseks. Nad on võimelised ellu jääma 271kraadises külmas, ligi 150kraadises kuumuses, kosmoses, keevas alkoholis ja nad on röntgenkiirgusele 1000 korda vastupidavamad kui inimesed. Ülim vastupidavus võimaldab neil elada praktiliselt kõikjal meie planeedil.
Lood
  • 12.04.23, 14:20
Geel päästab loimuri tardoleku ajal
Teadlased on leidnud mehhanismi, mis seletab, kuidas vastupidavad loimurid ülikeerulistest tingimustest eluga edukalt välja tulevad.
Lood
  • 26.02.25, 18:48
Tibatillukesed loimurid võivad muuta vähiravi talutavamaks
Suur osa vähktõvepatsiente saab kiiritusravi, millel võivad olla raskesti talutavad kõrvalmõjud. Nüüd on teadlased leidnud, et selles olukorras võivad patsiendile abiks olla pisikeste ülivastupidavate loomakeste loimurite ehk tardigraadide kehas leiduvad valgud.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele