Uue detektori abil uuritakse universumi tumedat poolt
Universumis toimuvat mõjutavad nähtamatud objektid ja jõud: mustad augud, tumeaine ja -energia. Et nendele saladustele jälile jõuda, uuritakse gravitatsioonilaineid. Euroopa kosmoseagentuur (ESA) kavatseb selles vallas astuda järgmise suure sammu.
Ameerika Ühendriikide füüsikud registreerisid 2015. aasta 14. septembri varahommikul imenõrgad vabinad, mis levisid nende jalge aluses maapinnas. Tegelikult mitte ainult maapinnas, vaid kogu aegruumis. Kuigi võnked kestsid viiendiku sekundist, raputasid need kogu füüsikamaailma.
Uued, võimsad, hiiglaslike mõõtmetega detektorid hakkavad registreerima gravitatsioonilaineid, mis on kosmoses levinud miljardeid aastaid. Vanimad neist pärinevad ajast enne esimeste tähtede süttimist. Need annavad meile uusi teadmisi universumi kõige paremini kätketud saladuste kohta.
Teadlased on aastakümneid uurinud kosmosest pärit raadiokiirgust, lootes sellest leida mõnel kaugel planeedil elava intelligentse olendi saadetud sõnumeid või signaale. Siiani pole see töö vilja kandnud. Nüüd arvatakse, et võib-olla püüavad tulnukad meiega ühendust saada hoopis teisiti. Seetõttu otsivad astronoomid intelligentse elu jälgi kosmosest laserite ja superarvutitega.
TÜ Tartu observatooriumi astronoomid nuputasid välja, kuidas on võimalik mõõta tumeaine liikumiskiirust. Kui meetod end ka praktikas tõestab, aitab see paremini aru saada sellest, mida kujutab endast 85 protsenti universumis leiduvast ainest, mis on andnud enda olemasolust siiani märku üksnes gravitatsiooni vahendusel.