• 04.04.24, 07:02

Ta otsib rohtu ravimatute haiguste vastu: intervjuu tüvirakuravi pioneeri Shinya Yamanakaga

Imelise Teaduse intervjuu Nobeli preemia laureaadi, tüvirakkude pioneeri Shinya Yamanakaga.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
1987. aasta peretragöödia sundis noort Jaapani kirurgi Shinya Yamanakat pühendama oma elu võitlusele ravimatute haigustega. 20 aastat hiljem oli ta oma tööga teinud läbi aegade ühe olulisima meditsiinilise läbimurde ning töötanud välja meetodi, millega võib saada võimalikuks Parkinsoni tõve, diabeedi ja Alzheimeri tõve ning vahest isegi vananemise ravimine.

Seotud lood

Lood
  • 16.11.23, 05:48
8 minuti lugu: lubage esitleda, need on tüvirakud
Tüvirakk võib areneda ükskõik missugust tüüpi keharakuks. See teeb tüvirakust fantastilise tööriista meditsiiniteadlastele, kes saavad neid rakke kasutada kaotatud meelte taastamiseks ning igasuguste haiguste raviks artriidist kuni diabeedi ja vähini.
Lood
  • 01.04.20, 08:51
Inimkeha on kui tundmatu maailm: tuhanded teadlased loovad meie keha rakkude atlast
Selgub, et inimese keha sisaldab tuhandeid teadlastele tundmatuid rakutüüpe. Uute meetoditega on kindlaks tehtud, et meie teadmistes inimkeha kohta haigutavad vägevad lüngad. Neid lünki on nüüd täitmas ülemaailmne teadusprojekt: üle tuhande teadlase kaardistavad meie elundeid ja loovad rakuatlast. Selle töö käigus tehtavad avastused võivad aidata jõuda nii vähi kui ka tsüstilise fibroosi ravini.
Lood
  • 01.12.20, 15:43
Biorobotid, mõtlevad masinad jpm: uudsed eluvormid saabuvad arvutist
Oleme jõudmas uude, arvutite loodud olendite ajastusse. Värskes teaduslikus läbimurdes õppis arvuti evolutsioonitõed selgeks, surus miljonite aastate vältel toimunud evolutsiooni loetud tundidesse ning lõi selle tulemusel bioroboti. See on küll valmistatud konna rakkudest, kuid ei käitu ühegi looduses elutseva olendi moodi.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele