• 07.10.23, 06:25

Läbikukkunud arst ja kodutu koer lõid insuliiniime

20. sajandi algul tähendas suhkurtõvediagnoos surmaotsust. 1922. aastal mõistis majanduslikes raskustes arst Frederick Banting, et ravimi võib saada koera kõhunäärmest.
© Everett Collection / Bridgeman Images
  • © Everett Collection / Bridgeman Images
Kanadas Toronto ülikooli haiglas valitses jaanuari­kuine pool­hämarus. Doktor Ed Jeffrey astus palatisse ning suundus ühe voodi poole. Arst hoidis käes 45 millimeetri pikkust süstalt.

Seotud lood

Lood
  • 13.04.25, 17:01
Tüvirakud ravivad 1. tüüpi diabeediga naist
Paistab, et teadlastel on tänu erakordsele ravimeetodile õnnestunud panna 1. tüüpi diabeeti põdeva 25aastase naise organism ise insuliini sünteesima.
Lood
  • 01.01.20, 11:15
Viirus aitab suhkurtõbe ravida
Diabeeti põdevate inimeste arv on viimase 35 aastaga neljakordistunud ja igal aastal põhjustab see kolme miljoni inimese surma. Uus meetod võib aga aidata 1. tüüpi diabeedi välja juurida: selleks tuleb patsiendid nakatada geneetiliselt muundatud viirusega.
Lood
  • 24.04.23, 13:04
Bakterikütt Louis Pasteurist sai hügieeni isa
Keemik Louis Pasteurist sai kangelane, kui ta leidis surmahaiguse marutaudi vastu vaktsiini. Juba enne seda oli tema teadustöö tuvastanud tänapäeva tervishoiu tähtsaima nurgakivi: hügieeni.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele