Imelise Teaduse lugeja Andres saatis toimetusele huvitava küsimuse, mis kõlab järgmiselt:
Kus asub universumi keskpunkt? Laialt levinud arvamuse järgi universum paisub. Seega peaks osa universumist meist kaugenema kahekordse kiirusega, st see osa, mis jääb universumi keskpunktist meilt vaadatuna vastaspoolele. Ise arvan, et Suur Pauk ehk keskpunkt, millest kõik alguse sai, on praegu must auk ja seega pole võimalik teisele poole keskpunkti näha. Ometi peaks osa universumist, mis asub meie lähistel, kaugenema väiksema kiirusega kui meist kaugem osa. Kas ma eksin?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kas tänapäevaste maapealsete teleskoopide, kosmoseteleskoopide või satelliitidega on võimalik näha tagasi universumi sünnini?
Kas ja kuidas lõpeb universum ehk kõik see, mis üldse eksisteerib, on küsimus, mille üle mõtlejad ja teadlased on pead murdnud juba aegade hämarusest saadik. Missugune on universumi saatus: kas see paisub lõputult, või vastupidi, tõmbub hoopis kokku eimillekski? Uued arvutustulemused toovad asja selgust ning reedavad samas, et universumi lõpp võib olla üllatavalt (ja ehmatavalt) lähedal.
Astrofüüsikutele on tumeaine olemus siiani olnud tõeline mõistatus. Nüüd on neil teooria selle tekke kohta. Tumeaine tekkis Tumeda Suure Paugu tagajärjel – see plahvatus toimus peagi pärast selle tavalist kaksikut. Teadlased püüavad leida iidse tumeda plahvatuse tagajärgi.
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.