Antarktikast esmakordselt leitud merevaik kõneleb lõunamandri kadunud metsadest
Antartikast võetud setteproovidest on esmakordselt leitud merevaiku. See viitab otseselt, et umbes 90 miljonit aastat tagasi oli sealkandis soe, niiske ja seal kasvasid okaspuud.
Alfred Wegeneri instituudi ja Freibergi mäendusülikooli teadlased avaldasid hiljuti teadusajakirjas Antarctic Science artikli, milles maailma lõunapoolseimat merevaiguleidu kirjeldatakse. See leid kinnitab, et umbes 90 miljonit aastat tagasi olid Antarktikas kliimatingimused sobivad vaiku tootvatele puudele. Kuni viimase ajani oli Antarktika ainus maailmajagu, kust merevaiku polnud leitud.
Merevaigutükist avastati tundmatu ühepäevikuliste sekka kuuluva putukaliigi isendi kivistis. Mikroskannimised ja 3D-pildid juhtisid teadlased õigele teele.
Kraadiklaas näitab kümneid pakasekraade, ent hästi kohanenud loomad trotsivad Antarktika külma. Mõni elab üksnes hülgeväljaheidetest, teiste hambad on muutunud eriliseks sõelaks.
Antarktise mandrit katva jääkilbi all on terve kihisev-kahisev allmaailm, mille elanikud pole eales päikesevalgust näinud. Jää all peituvad salajõed ja -järved, mis võivad meile õpetada seda, milliseid eluvorme võiksime leida kaugetelt jäistelt taevakehadelt.