• 08.01.25, 05:50

Mis siis kui põhjamaid tabaks supertaifuun?

Kas põhjamaid võib kunagi tabada troopilise super­taifuuni sarnane torm? Mis siis juhtuks, kui meie maailmanurgas puhuksid sedavõrd tugevad tuuled?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Eesti tuulerekord pärineb 1969. aasta 2. novembrist, kui Ruhnu ilmajaamas registreeriti tuule kiiruseks 48 m/s ehk umbes 173 km/h. Atlandi ookeanile avatud Taanis-Norras-Rootsis võib tuul iiliti lõõtsuda tugevamini. Ka sealne tuul pole troopilise tormi intensiivsuse kõrval midagi. Ekvaatori lähedal tekkiv pöörlev ilmastikunähtus koos vihma, äikese ja tugeva tuulega (olenevalt selle tekkekohast nimetatakse seda troopiliseks tsükloniks, taifuuniks või orkaaniks) põhjustab tunduvalt tugevamaid puhanguid.

Seotud lood

Lood
  • 04.11.23, 05:56
Tulevikus ootab meid veel rajum ilm
Äärmuslikud ilmastikunähtused tekitavad igal aastal miljonite eurode eest kahju ning tapavad tuhandeid inimesi. Prognooside järgi läheb olukord aina hullemaks, kuna soojem kliima annab tormidele rohkem rammu. Teisalt oskavad uued satelliidid ja superarvutid meid tormide eest kiiremini hoiatada.
Lood
  • 07.02.24, 15:55
Aina võimsamad orkaanid nõuavad uut kaaluklassi
Orkaanid ja taifuunid, mis sooja ookeanivee kohal tekivad, on viimastel aastatel aina võimsamad. Lausa nii võimsad, et teadlaste sõnul tuleks nende tugevusskaalale uus, kuues pügal juurde tekitada.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele