Olen kuulnud inimestest, kellel on diagnoositud luude hõrenemine. Neil esineb tihti luumurde. Mida hõredad luud üldse tähendavad ja kuidas see häda tekib?
Luude hõrenemine ehk osteoporoos tekib seetõttu, et luukude laguneb kiiremini, kui keha suudab uut moodustada. Seda seisundit nimetatakse ka dekaltsifitseerumiseks, sest kaltsiumiühendite sisaldus luudes hakkab kahanema. Need aga teevad luud tugevaks, ja kui neid napib, ei pea nõrgenenud luud enam kukkumisele või hoopidele vastu. Hõrenemise astet hinnatakse luutiheduse põhjal, mida mõõdetakse DXA-skanneriga, mis kasutab röntgenikiirgust.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uues inimeste vananemise kohta tehtud uuringus leiti, et vananemine pole mitte sujuv, ühtlane protsess, vaid on kaks vanust, kus see oluliselt kiireneb ja muutused on palju selgemini märgatavad.
Luud on keha tugevaimad elundid. Õnnetult kukkumise tagajärjel võivad need murduda. Kuidas luu uuesti kokku kasvab?
Vananemine on haigus, mida saab ravida. Nii väidavad vananemist uurivad teadlased, kelle arvates võib nooruse allikas peituda teatud tüüpi rakkudes, mida tavaliselt leidub üksnes imikutel.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.