W-boson on täpsustatud mõõtmiste põhjal osutunud üllatuslikult raskeks. See osake, mis osaleb radioaktiivsuses, ähvardab füüsika alusreeglid kahtluse alla seada. Osakese kaaluprobleemid võivad valgust heita tumeainele.
Olgu tegemist aminohapetega sinu kehas või mõne hiidtähega kaugel ilmaruumis, kogu universumis eksisteerivat mateeriat on võimalik kirjeldada osakestefüüsika standardmudeliga, mida nimetatakse füüsika kontekstis ka lihtsalt standardmudeliks. See on justkui pisimate, subatomaarsete osakeste piibel. Mudel selgitab, millistest osakestest aatom koosneb ja missugused jõud neid koos hoiavad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Higgsi bosonid teevad koostööd kõigis universumi soppides, andes elementaarosakestele massi. Nüüd kavatsevad füüsikud tekitada Higgsi bosoneid paarikaupa, et välja selgitada, kuidas tagas selline meeskonnatöö vahetult pärast Suurt Pauku aine võidu antiaine üle.
Uus seade võimaldab füüsikutel valmistada tuhandeid aatomeid, millesarnaseid pole kunagi varem nähtud. Eesmärk on välja uurida nii see, kuidas tekkisid teadaolevad keemilised elemendid, kui ka see, kuidas üldse saab universumis ainet olla.
Teadlased on aastakümneid püüdnud leida tumeainet ja tumeenergiat, millega praegu selgitatakse universumi käitumist. Nüüd viitavad uued teooriad sellele, et füüsikud on otsinud kujutluste vilju: saladuslikku tumeainet ja tumeenergiat ei pruugi üldse olemaski olla.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.