• 28.03.25, 05:40

Silmaparasiit seab end ajapikku sisse peremehe ajus

Eesti maaülikooli, Vilniuse ülikooli ja Tartu ülikooli teadlased avastasid, et parasiitsed imiussid, kelle noorvormid elavad kalade silmas, leiavad sageli ka tee edasi peremehe ajju. Osas Eesti järvedes on parasiitidega nakatunud ligikaudu poolte ahvenate ajud.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Eesti teadlaste juhtimisel tehtud uuringu tulemused näitasid, et sugukonda Diplostomidae kuuluvad imiussid võtavad mõnikord ette omapärase elukohavahetuse. Maaülikooli professori Anti Vasemägi sõnul peavad imiussid suguliseks paljunemiseks järjestikku nakatama kolme peremeesliiki: veetigu, kala ja kaladest toituvad lindu. „Imiusside noorvormid, mida kutsutakse metatserkaarideks, elavad tavaliselt kala silmas. Selles elutähtsas organis on peremehe immuun­süsteemi kaitse nõrgem – nähtus, mida nimetatakse immunoprivileegiks. Suur oli mu kolleegi, Eesti maaülikooli doktorandi Alfonso Diaz-Suarezi üllatus, kui ta nägi elusaid imiusse ahvena ajus ringi roomamas,“ kirjeldas Vasemägi oma kolleegi avastust.

Seotud lood

Lood
  • 29.12.23, 06:57
Isegi parasiidid vajavad päästmist väljasuremise eest
Nad õgivad oma ohvri seestpoolt ära või sunnivad ta enesetappu tegema. Parasiidid on ühed looduse vihatumad tegelased, kes samas on toiduahelas täiesti asendamatud. Rahvusvaheline teadusprojekt loodab pisikesed nugilised väljasuremisest päästa.
Lood
  • 22.04.23, 16:37
Ajuparasiit annab inimesele kauni näo
Kassi väljaheites elutsev parasiit Toxoplasma gondii võib vallutada su aju ja muud keha koed. Õnneks muudab see su silmapaistvalt ilusaks. Uuringus on välja selgitatud selle parasiidi üllatav mõju inimestele.
Lood
  • 26.03.24, 11:18
Eestis on hakanud levima lõunamaist päritolu koerte südameuss
Südameusstõbe põhjustab parasiit Dirofilaria immitis. Maaülikool teatas täna, et varasemalt oli parasiit siin eksootiline ja seda seostati peamiselt reismise teel meile jõudmisega. Kuid nüüd on parasiit hakanud levima ka Eestis kohapeal ja seda on leitud sellistelt koertelt, kes pole kunagi Eestist väljas käinud.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele