Kosmoseolendid, tulnukad, Maa-välised olendid – kõik need sõnad kirjeldavad olendeid, tihti inimesesarnaseid, kes ei ole pärit planeedilt Maa.
Inglise Merriami-Websteri sõnaraamat eristab extraterrestrial’ist („Maaväline“) kahte versiooni, mis koos sõnaga alien (otsetõlkes „võõras“) on otsesed vasted sõnale „kosmoseolend“. Ingliskeelne termin ise pärineb ladina keelest, kus extra tähendab „välist“ ja terrestrial „maist“. Seega tähendab extraterrestrial midagi, mis asub väljaspool meie enda planeeti. Selle definitsiooni järgi ei ole meie, inimesed, ise kosmoseolendid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2030. aastal jõuab Maalt väljasaadetud muusikaline tervitus eksoplaneedile, kus võib olla intelligentne elu. Teisigi sõnumeid tõlgitakse keelde, mis võiks võõrastel planeetidel mõistetav olla, ning need saadetakse teele ülitäpse sihikuga laserteleskoobi abil.
Me oleme juba aastakümneid otsinud kosmosest Maa-väliste tsivilisatsioonide jälgi, aga asjata. Universum on seni olnud meie raadioteleskoopidele tumm, vähemasti arusaadavaid sõnumeid pole saadud. Osa teadlasi arvab, et tulnukate jälgi tuleks otsida hoopis meie planeedi meredest.
Meie planeeti ei tohiks nii elusõbralikuna üldse olemas olla. Kui Maa poleks teise planeediga kokku põrganud, oleks see tänaseni lage ja viljatu. Ning see on ainult üks „kui“ paljude seast.
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.