• 01.01.25, 05:58

Miks helgivad loomade silmad pimedas tehtud fotodel?

Kui sa pildistad pimedas toas istuvat kassi välklambiga või valgustad ööpimeduses ereda lambiga džunglit, siis näeb vaatepilt välja üsna õudne. Mis paneb loomade silmad valgust tagasi peegeldama?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kasside ja teiste öise eluviisiga loomade silmad säravad pimeduses, kuna nende silmades on eriline kiht, mida nimetatakse särakileks ehk läiketapeediks (lad tapetum lucidum). See kiht on valgustundliku võrkkesta tagaküljel ja peegeldab läbi võrkkesta tulevat valgust. Nii saavad silma valgustundlikud rakud kasutada valgust justkui kaks korda. Peegeldus suurendab silmade valgustundlikkust tähelepanuväärselt – kassidel ligikaudu 50 protsendi võrra.

Seotud lood

Lood
  • 01.08.22, 16:26
Silmad on aju kaamerad
Sa suudad seda teksti lugeda ainult tänu sellele, et sul on kaks kõrgelt arenenud ülikeerukat nägemiselundit. Heidame pilgu silma sisse ning uurime, kuidas kestad, kepikesed ja närvid aitavad silma langeva valguse muundada ajus teravaks pildiks.
Lood
  • 01.04.23, 07:51
Pilk maailmale koera silmadega
Loomadel on täiesti teistsugune nägemine kui meil. Kuidas näevad mesilased, koerad ja molluskid ümbritsevat? Loe ja vaata!
Lood
  • 24.07.24, 06:38
Silma sisemus teadlaste luubi all: vaata makrofotosid
130 miljonit valgustundlikku rakku, valgurikas vedelik ja vilkad elektrisignaalid. Silm on üks inimkeha keerukamaid ja omapärasemaid organeid.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele