• 19.10.23, 15:38

4000 aasta vanuste märkidega kivi osutus Euroopa vanimaks kaardiks

Omapäraste sisseraietega kiviplaat leiti Loode-Prantsusmaalt Bretagne`i piirkonnast juba 1900. aastal, kuid siis ei osanud kohalik ajaloolane Paul du Châtellier sellele suurt tähendust omistada.
© Wikimedia Commons.
  • © Wikimedia Commons.
Ta viis kivi koju, kust see 2014. aastal justkui taasavastati. Kiviga hakkasid 2017. aastal tegelema tänapäevased arheoloogid, kes taipasid lõpuks, et see on kaart - kindlasti Euroopa, aga tõenäoliselt kogu maailma vanim. 

Seotud lood

Lood
  • 04.09.23, 14:30
Norrast leiti ajaloo vanimad ruunid
Arheoloogid on vanalt ajalooliselt ruunikivilt avastanud mõistatuslikke märke ja mustreid.
Lood
  • 15.08.24, 14:08
Stonehenge’i iidne altarikivi võib pärineda kaugelt Šotimaalt
Värskes teadustöös öeldakse, et Edela-Inglismaal asuva kuulsa megaliitrajatise Stonehenge`i südames asuv altarikivi võib olla pärit Kirde-Šotimaalt, vähemalt 700 kilomeetri kauguselt oma praegusest asukohast Wiltshire`i krahvkonnas. Et altarikivi kaalub kuus tonni, on paras mõistatus, kuidas toonased inimesed suutsid niisuguse müraka ühest Suurbritannia saare otsast teise toimetada.
Lood
  • 29.05.23, 07:55
Portugalist leiti 150 miljonit aastat tagasi Euroopat valitsenud ürgkiskja kivistisi
Portugalis tehtud väljakaevamistel leiti 150 miljoni aastased verejanulise hiiu jäänused. Tule koos Imelise Teadusega jahtima Euroopa ajaloo võimsaimat kiskjat.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele