• 27.01.25, 05:54

Laevad saavad turvalise otsetee läbi Norra mäe

Norras Stadi poolsaart ümbritsevates tormistes merevetes on laevahukud üsna sagedased. Nüüd kavatsetakse laevaliikluse ohutuse nimel teisaldada kaheksa miljonit tonni kaljut, et rajada maailma esimene laevatunnel.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Põhjamere ja Norra mere piiril tavapärast marsruuti sõitva konteinerilaeva külgedelt paiskub mitme meetri kõrgusele üles vahutavaid pritsmeid. Kui 150 meetri pikkune laev Stadi poolsaare juurde jõuab, muudab alus ootamatult kurssi ning võtab suuna paremale, Norra lääne­ranniku kitsa Molde fjordi suudmele. Fjordi sisenemise järel vähendab laev kiirust ja kaob 36 meetri laiusesse kaljuavausse.

Seotud lood

Lood
  • 18.03.24, 06:37
Eestile kuluks ära uus jäämurdja
Transpordiamet tellis regiooni ekspertidelt uuringu „Eesti jäämurdeteenuse osutamise alternatiivide analüüs“, et saada põhjalik ülevaade sellest, kuidas korraldada jäämurdmist Eestis. Tuleb välja, et meile on tarvis uut jäämurdjat.
Lood
  • 01.12.17, 14:24
Magma soojendab põhjavett ja annab islandlastele elektrit
Maa-alused magmakambrid soojendavad põhjavee kuni 500 kraadini. Läbi poorsete kivimite hakkab ülekriitiliseks muutunud vesi ülespoole tungima.
Lood
  • 04.11.24, 05:40
Jaapanlaste puurimislaev uurib Maa sisikonna saladusi
Hoolimata aastakümneid kestnud pingutustest pole teadlastel seni õnnestunud puurida puurauku, mis ulatuks Maa vahevöösse. See algab 30–70 km sügavusel maakoore all. Nüüd on leitud Atlandi ookeani kesk­osast vahevöösse palju lühem tee. Miks on see kiht teadlastele oluline ja miks on meie kodu­planeedi kivisest koorikust läbi närida nii keeruline?
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele