• 06.11.24, 05:33

Meie keha keerukaim aparaat: kuidas töötab inimkäsi?

Käenaha all on peidus keha kõige keerulisem luude ja liigeste võrgustik. Kuidas täpselt see keerukas kaadervärk töötab?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Käsi on peenhäälestatud haaramistööriist ja ka tähtis tundeelund. See koosneb leidlikust luude, lihaste, liigeste, sidemete, kõõluste, närvide ja veresoonte süsteemist. Luud ja lihased annavad käele tugevuse, liigesed tagavad liikuvuse ja närvid hoolitsevad tundlikkuse eest. Jõulised küünarvarrelihased kõverdavad sõrmi ja rannet, liigutades pikkade peenikeste kõõluste abiga käeluid. Käelabas on terve rida väikesi lihaseid, mis koos toimetades hoolitsevad sõrmede ülipeente täppis­liigutuste eest, nagu näiteks pastapliiatsi suuna juhtimine või niidi nõela taha panek.

Seotud lood

Lood
  • 18.04.23, 15:46
Miks on inimestel küüned?
Lood
  • 10.12.24, 05:26
Inimene ja robot sulavad üheks
Inimkeha ja peeni tehnoloogilisi lahendusi – robotkätt, mis on otseselt ühendatud inimese närvisüsteemiga, ja ajuimplantaati, mis lubab halvatul kõndida – on võimalik liita nagu ei kunagi varem. Kes teab, võib-olla saame endale nende abil ühel päeval üliinimliku jõu ja ennekuulmatud vaimsed võimed?
Lood
  • 01.10.17, 19:07
Teadlased leidsid uue varjatud meele
Viis klassikalist meelt ei hõlma kaugeltki kõiki keha tajutavaid aistin­guid. Mõne meele abil hoiad end tasakaalus, teised jälgivad, ega su kehal ei rooma parasiite. Nüüd lisavad teadlased meelte ni­mekirja täiesti uue alateadliku meele – magnetmeele.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele