Suur osa vähktõvepatsiente saab kiiritusravi, millel võivad olla raskesti talutavad kõrvalmõjud. Nüüd on teadlased leidnud, et selles olukorras võivad patsiendile abiks olla pisikeste ülivastupidavate loomakeste loimurite ehk tardigraadide kehas leiduvad valgud.
Loimurid on mikroskoopilised peamiselt veekeskkonnas elavad loomakesed, kes arvatakse seotud olevat lülijalgsetega. Neid on kirjeldatud üle 1000 liigi ja nad on levinud kõikjal maailmas. Nad on kõige vastupidavamad teadaolevad elusorganismid: loimurid jäävad ellu peaaegu absoluutse nulli juures ehk 271kraadises külmas, samuti 150kraadises kuumuses, vaakumis (nt avakosmoses) ja keevas alkoholis. Röntgenikiirgusele on nad paar tuhat korda vastupidavamad kui inimesed. Nad lähevad äärmuslikes tingimustes olekusse, mille nimi on anabioos. Nähtavad elutunnused kaovad ja loimurid näivad surnud olevat, ent kui olud jälle paranevad, ärkavad loomad justkui ellu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teadlased saavad kemoteraapia abil ravida vähkkasvajaid otse, kasutades kalakesesarnaseid 4D-prinditud mikroroboteid.
Aju sisaldab miljardeid tugirakke, mis tagavad närvirakkude funktsioneerimise. Needsamad abirakud võivad areneda vähkkoeks. Nüüd on teadlastel valmis saanud võimas relv haigete rakkude vastu.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.