• 23.08.23, 07:41

Suurürituste surmalõks: füüsikaseadused mõistavad tohutu inimhulga surma

Igal aastal juhtub kusagil maailmas nii, et kokku tulnud inimhulgast saab surmalõks, milles lämbuvad sajad abitud ohvrid. Värskest uuringust selgus, et seda ei põhjusta inimeste paanikasse sattumine, vaid see juhtub halastamatute füüsikaseaduste tõttu.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Juba neli tundi enne tragöödia tegelikku algust valitseb Lõuna-Korea pealinna Souli rahvarohkes Itaewoni linnaosas kaos. Metroojaamast voogab tuhandeid peomeeleolus noori inimesi kitsastele põiktänavatele, kus baarides, ööklubides ja restoranides põntsub hoogne tantsumuusika. Nii­suguseks pidutsemiseks on ka põhjust. On 2022. aasta 29. oktoober ning esimest korda kolme aasta jooksul tähistatakse koroona­piiranguist priid halloween’i õhtut. Linna peal pidutseb üle 100 000 inimese. Paljud neist tunnevad end tihedas rahvahulgas ebaturvaliselt. Kell 18.34 saab päästeamet esimese hädaabikõne.

Seotud lood

Lood
  • 01.11.24, 05:31
90 sekundit viimsepäevani: kas oled katastroofiks valmis?
Üha rohkem ohte – kõike purustav sõda, agressiivseks muutunud tehnoloogia või järgmine hukutav pandeemia – on nihutanud maailma­lõpukella osuti täistunnile ehk inimkonna lõpule ohtlikult lähedale. Ometi oleme me võimelised igasugused katastroofid üle elama. Loe, kuidas me seda teeme!
Lood
  • 20.06.24, 23:54
Kas profisportlastel on suurem südamerabanduse risk?
Sportlastel, kel on hästi treenitud organism, peaks olema ka tervemad ja vastupidavamad südamed. Aga aeg-ajalt juhtub, et nad kukuvad sportides kokku, kuna süda ütleb üles, ja isegi telekaamerate ees - nagu juhtus pildil oleva Taani jalgpalluri Christian Erikseniga, keda tabas südamerike 2021. aasta suvel EM-il mängus Soomega. Kas profisportlaste süda on haavatavam kui tavainimese oma?
Lood
  • 30.03.23, 07:38
Must surm kollitab praegugi
Hiliskeskajal ülisurmava katkupandeemia põhjustanud bakter elab siiani, on üsna heas vormis ja võib peagi muutuda antibiootikumiresistentseks. Katkuoht on maailmas ikka alles ja aeg-ajalt puhkeb mõnel pool ka epideemiaid. Teadlastel on nüüd aga uusi nutikaid lahendusi, millega saab ehk vältida sajandite­taguste surmalainete kordumist.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele