• 01.06.20, 15:36

Uus mootor hakkab lennukeid kosmosesse viima

Insenerid on astunud otsustava sammu unistuse poole ülehelikiirusel lendavast lennukist, mis lendab kiirusel üle 6000 km/h. Selline lennuk ületaks Atlandi ookeani kahe tunniga ning seda saaks kasutada kanderaketi asemel ka kosmosemissioonidel.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Rohkem kui viiekordne heli kiirus – selle loodab Euroopa Kosmoseagentuur saavutada tulevaste ülehelilennukitega. Paistab, et sellise võimekusega mootor on juba käeulatuses. Ühes USA katse­keskuses õnnestus mootori jahutusseadmel saada hakkama üli­tugevate õhuvooludega, mis niisugusel kiirusel lendavat lennukit mõjutavad. Sellisel kiirusel kuumeneb mootorisse tulvav õhk nii, et selle temperatuur on üle 1000 Celsiuse kraadi, mis tähendab, et jahutusseade peab temperatuuri ülikiiresti alla tooma, et kuum õhk mootori siseosi üles ei sulataks. Katse käigus suutis jahutusseade jahutada õhuvoolu vähem kui kahekümnendiksekundiga –150 Celsiuse kraadini.

Seotud lood

Lood
  • 25.09.17, 15:35
100 aastat lennunduse läbimurdeid
Traditsioonilised lennukitüübid ei rahulda enam lennunduse üha muutuvaid vajadusi. Seepärast otsustas NASA välja töötada senisest palju vähem müra tekitavad, ökonoomsemad ja ruumikamad lennumasinad.
Lood
  • 01.04.19, 19:33
Uus rakett pistab end kosmosesse lennates nahka
Peagi võib kosmoserakettide suurte raskete kütusemahutite aeg ümber olla. Uut tüüpi rakett ammutab lennu ajal jõudu iseenda kere õgimisest. See tähendab väiksemat massi, odavamaid kosmoselende ja vähem kosmoseprügi.
Lood
  • 01.05.22, 15:00
Kui palju saastab kosmoseturism?
Neid firmasid, kes pakuvad tavalistele inimestele võimalust kosmoses tiir teha, on juba mitu. Kas suurem arv raketistarte ei tähenda siiski õhusaaste tõsist suurenemist?
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele