• 01.05.22, 15:00

Kui palju saastab kosmoseturism?

Neid firmasid, kes pakuvad tavalistele inimestele võimalust kosmoses tiir teha, on juba mitu. Kas suurem arv raketistarte ei tähenda siiski õhusaaste tõsist suurenemist?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Praegu reostab kosmoseturism planeeti veel üsna vähe. Kolme suurima tegija (Virgin Galactic, Blue Origin ja SpaceX) kommertslennud algasid tasapisi alles 2021. aastal ja seetõttu on neid seni olnud vähe. Võrreldes rahvusvahelise lennunduse kogukütuse­kuluga on kosmoselennunduse saaste osakaal sellest ikka alla ühe protsendi. See muutub tulevatel aastatel, kui näiteks Virgin Galactic hakkab aastas tegema 400 starti, nagu neil on plaanis. Siis muutub reostus märkimisväärseks. Nimelt peab rakett selleks, et end Maa raskusjõust lahti rebida, põletama väga palju kütust. Olenevalt mootori tüübist paisatakse raketistartidel atmo­sfääri nii kahjulikke gaase kui ka tahkeid osakesi. Sagedamini esinevad osakesed on tahm ja alumiinium­oksiid, ent need mõlemad reostuse tüübid mõjuvad atmosfääri jõudnu­na kliimat jahutavalt. Valged alumiinium­oksiidi kübemed peegeldavad päikesevalgust tagasi kosmosesse, must tahm aga neelab päikesevalgust ja muundab selle atmosfääri ülemis­tes kihtides soojuseks. Virgin Galacticu SpaceShipTwo on selline rakett, mille mootorite töö tulemusena jõuab atmosfääri rohkem tahma. Selle mootorit võib võrrelda lõkkega, kus põletatakse vanu rehve.

Seotud lood

Lood
  • 01.04.19, 19:33
Uus rakett pistab end kosmosesse lennates nahka
Peagi võib kosmoserakettide suurte raskete kütusemahutite aeg ümber olla. Uut tüüpi rakett ammutab lennu ajal jõudu iseenda kere õgimisest. See tähendab väiksemat massi, odavamaid kosmoselende ja vähem kosmoseprügi.
Lood
  • 01.07.20, 14:37
Hiiglaslik kosmoselaev hakkab Maa ja Marsi vahel liinilende tegema
Kosmoselaev Starship viib esimesed asukad Marsile nelja aasta pärast. SpaceXi eelis konkurentide ees on uued mootorid ja tugev teras. Kas kogu plaan pole siiski üleliia riskantne?
Lood
  • 01.06.20, 15:36
Uus mootor hakkab lennukeid kosmosesse viima
Insenerid on astunud otsustava sammu unistuse poole ülehelikiirusel lendavast lennukist, mis lendab kiirusel üle 6000 km/h. Selline lennuk ületaks Atlandi ookeani kahe tunniga ning seda saaks kasutada kanderaketi asemel ka kosmosemissioonidel.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele