• 25.09.23, 06:27

Kas surnukeha on võimalik happes lahustada?

Nägin seriaalis „Halvale teele“, kuidas peategelased lahustasid laiba happes. Kas see ongi tõesti nii lihtne?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Tugevad happed ja alused võivad lahustada suurema osa surnukehast, aga see ei käi nii libedasti nagu telesarjas. Esiteks on see aeglane protsess ja laiba lagunemiseks kulub mitu päeva või nädalat. Soolhape on parem valik kui vesinikfluoriid­hape, mida kasutati seriaalis. Vesinik­fluoriidhappel on keemilisi omadusi, mis teevad selle pehmete kudede lahustamiseks sobivaks, aga kuna see on üsna nõrk hape, siis luudega ei saa see nii hästi hakkama.

Seotud lood

Lood
  • 06.02.24, 06:30
Revolutsioon elundidoonorluses? Surnud inimese elundid saavad uue võimaluse
Üheksa inimest kümnest, kes ootavad doonorelundit, teevad seda asjatult. Järg lihtsalt ei jõua nendeni. Ehk muudab olukorda Yalei ülikooli teadlaste leiutatud sinine imevedelik, millega on võimalik surnud inimeste elundeid kauem elus hoida ja ühel päeval ehk ka elavaid aidata.
Lood
  • 01.06.22, 13:41
Mis juhtub surnukehaga pärast matmist?
Kui kiiresti pärast surma algab keha lagunemine? Millised laiba osad muutuvad esimesena ja kui pika aja pärast pole alles enam midagi peale luude?
Lood
  • 08.02.24, 06:14
Puust ette ja punaseks: kuidas paraneb murdunud luu?
Luud on keha tugevaimad elundid. Õnnetult kukkumise tagajärjel võivad need murduda. Kuidas luu uuesti kokku kasvab?
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele