• 26.10.23, 06:51

Kas varblased oskavad kõndida või nad ainult hüplevad?

Kas varblased mõnikord mingil põhjusel kõnnivad ka või liiguvadki nad maapinnal ainult hüpates? Kas nad üldse oskavad tavalist moodi kõndida?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Varblase jalad on üsna lühikesed ning lühikeste jalgadega on samme seada väga tülikas. Keharaskuse jaotamises ühele jalale ei ole varblased just erilised meistrid, lihtsam on hüpelda. Hüpeldes saab kiiremini edasi (lühikeste jalgadega kõndides kiiresti ja kaugele ei jõua) ja see annab ka suurema eelise lendu tõusmisel – kui kiskja peaks ründama, on hüppega saadud kiirendus märksa suurem kui joostes ning tõenäosus ellu jääda suurem. Kas aga varblased ka sammuvad? Mina ei ole näinud, kuid põhimõtteliselt ei tohiks see olla välistatud. Kuna aga hüplemine nii maapinnal kui ka puuvõrades on nende eluviisi arvestades märksa tõhusam liikumisviis, siis pole neil sammumist põhjust harrastada.

Seotud lood

Lood
  • 25.11.24, 05:51
Fantaasiarikkad tukastamisasendid: loomad magavad end edukaks
Fantaasiarikkad magamisasendid ja äärmuslik unerütm annavad looduse unimütsidele ellujäämisvõitluses eelise.
Lood
  • 01.10.18, 15:13
Koduvarblasest sai inimeste kaaslane 11 000 aastat tagasi
Lood
  • 29.12.24, 05:46
Kuidas suudavad kaljukitsed seista järskudel kaljunõlvadel?
Kas kaljukitslastel on eriti hea tasakaal või mingi muu eelis, mis lubab neil seista peaaegu vertikaalsetel kaljunõlvadel?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele