Tehispäikeseks nimetavad Lõuna-Korea teadlased oma tuumasünteesireaktorit
KSTAR. See võrdlus on täpne, sest reaktor matkib energia andmisel sama protsessi, mis toimub tähtede, sh päris Päikese sisemuses.

- © Korea Institute of Fusion Energy
Ülikõrge temperatuuri ja ülikõrge rõhu juures ühinevad tähtede sisemuses vesiniku aatomituumad heeliumituumadeks. Selle käigus vabaneb üks neutron, ja soojuse ja kiirgusena eraldub suur hulk energiat. Lõuna-Korea eksperimentaalreaktor (või tehispäike) KSTAR suutis hoida plasmat, milles tuumade ühinemine toimub, 100 miljoni kraadi juures rekordilised 48 sekundit järjest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tuumasüntees niisugusena, nagu see toimub Päikese sisemuses, on peaaegu ammendamatu energiaallikas. Harilikult on selle protsessi vallandumiseks vaja ülikõrget temperatuuri, ent vähemalt üks kord on nimekad teadlased väitnud, et nad suutsid tuumad ühinema sundida toatemperatuuril.
Fusioon ehk tuumade liitumine on puhas, turvaline ja ammendamatu energiaallikas. Fusioonienergia tootmiseks ehk sõna otseses mõttes Päikese jäljendamiseks on aga vaja maailma tipptehnoloogial põhinevaid seadmeid. Füüsikud astuvad õige pea sammu võrra fusioonile lähemale.
Uutel, nn sulasoolreaktoritel põhinevad tuumajaamad on väga väikesed ning neid on võimalik paigaldada praamidele. Niisugune ujuv tuumajaam (või -praam) saab silduda suurlinna kai äärde ja varustada linna energiaga, kui päikese- ja tuuleenergiast ei piisa.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.