• 20.05.24, 17:23

Müstilise Assüüria piltkirja tähendus muugiti lõpuks lahti

Iidne piltkiri, mis on viimase sajandi vältel ajaloolasi kukalt kratsima sundinud, suudeti nüüd lõpuks ära tõlkida. See seob ühe Assüüria impeeriumi vägevama valitseja tähtkujudega taevalaotuses.
© Iidne reljeef Sargon II paleest. Shutterstock
  • © Iidne reljeef Sargon II paleest. Shutterstock
On selgunud, et piltkiri, mida esineb omaaegses Assüüria pealinnas Dūr-Šarrukīnis kahes erinevas variandis, on seotud Assüüria kuninga Sargon II-ga, kes valitses aastail 721 eKr - 704 eKr. Piltkirja lühemas versioonis kasutatud sümbolid on lõvi, viigipuu ja ader. Pikemas versioonis on sümboleid viis - pärast lõvi on ka lind ja härg, alles siis viigipuu ja ader.

Seotud lood

Lood
  • 05.11.23, 05:17
Külma sõja aegsetelt satelliidifotodelt leiti sadu Rooma-aegseid välikindlusi
Lood
  • 01.09.24, 06:52
Tähistaevas Eesti kohal: sügiskuu september toob tähed välja
Rooma kalendris oli september aasta seitsmes kuu, millest annab aimu ka kuu nimetuse ladinakeelne tüvi septem ehk „seitse“. Meile on see esimene sügiskuu, kuigi ametlikult algab see aastaaeg 22. septembril ehk sügisesel pööripäeval, mil päev ja öö on ühepikkused.
Lood
  • 01.11.23, 05:59
Tähistaevas Eesti kohal: mida novembris vaadata
Novembri ehk hingedekuuga saabub meie laiuskraadidele hilissügis ja klimaatiline eeltalv. Paljudel aastatel on november detsembri järel kõige pilvisem kuu, mil Päike paistab keskmiselt ainult 31 tunnil. Teisel pool pilvi särab aga ikka külluslik tähistaevas, mida mõnel pimedal õhtul õnnestub loodetavasti ka piiluda.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele