• 21.03.25, 05:51

Kas loomad tunnevad piinlikkust?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Piinlikkus on inimeste puhul tavaline emotsioon. Me võime piinlikkust tunda siis, kui me ei vasta teiste ootustele või rikume sotsiaalselt heaks kiidetud norme, näiteks vallandame rahvarohkes liftis valjult kõhugaase.
Piinlikkuse tundmine eeldab, et me mõistame, kuidas teised meie tegevust tajuvad. See emotsioon ei ole aga ainult inimeste pärusmaa. 2000. aastal kõneles tuntud Briti primatoloog Jane Goodall noorest šimpan­sist, kelle käitumist võis tõlgenda­da piinlikkusena.

Seotud lood

Lood
  • 05.07.23, 12:32
Loomasõpradel on erilised isiksuseomadused
Eriline inimlik omadus aitab meil paremini mõista loomade emotsioonidega seotud häälitsusi.
Lood
  • 27.09.23, 06:34
Nagu loterii: peale vanemate ja keskkonna mõjutab isiksuse kujunemist ka juhus
Rohkem kui kolmandikku meie isiksusest ei ole võimalik selgitada geenide või kasvukeskkonnaga. Teadlased leiavad, et aju arengu ajal toimuvad juhuslikud sündmused määravad selle, missugusteks inimesteks me kujuneme.
Lood
  • 04.06.24, 06:49
Ahvid tunnevad ära vanad sõbrad
Värske uuring kinnitab, et šimpansid ja kääbusšimpansid ehk bonobod suudavad fotol ära tunda pereliikmeid ja sõpru, keda pole üle 25 aasta näinud.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele