• 26.06.24, 15:51

Marsile reisijaid võib ohustada tõsine kosmiline haigus

Tulevikus Marsile lendavaid astronaute võib oodata ebameeldiv "preemia": nimelt on selgunud, et pikki planeetidevahelisi reise ette võtvaid inimesi võib ohustada eriline kosmilistest oludest tingitud neeruhaigus, mis Maa peal olijaid ei ähvarda.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Värske uurimuse kohaselt võib pikk kosmosereis radikaalselt muuta neerude struktuuri ja funktsiooni. Kauane kokkupuude mikrogravitatsiooni ehk kaaluta oleku ja kosmilise kiirgusega tekitab nendele elutähtsatele organitele pöördumatut kahju. „Võrdluseks: ühe aasta jooksul kosmosejaamas saab inimene sama kiirgusdoosi, mida tuumaelektrijaama töötaja puhul peetakse ohutuks viie aasta vältel saadavaks kiirgusannuseks," ütles uurimuse autor Dr. Keith Siew IFLScience’ile. 

Seotud lood

Lood
  • 14.08.24, 06:39
5 müüti kosmoses käimise kohta
Plahvatavad kehad, ajarännakud ja majasuurused, napilt kosmoseaparaatidest mööda vuhisevad asteroidid – kosmosereise ümbritseb tohutu hulk fantastilisi müüte.
Lood
  • 16.01.25, 05:00
Naised taluvad kosmosereise paremini
Maailma astronautidest on naisi ainult 11 protsenti, kuid uus uuring näitab, et naised taluvad kosmosereise meestest palju paremini.
Lood
  • 21.10.17, 19:52
Astronautidega treeninglaagris
Hiiglaslik bassein, sügavad koopad ja võimas tsentrifuug valmistavad astronaute ette katsumusteks, mis ootavad neid avakosmoses.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele