• 19.03.24, 15:15

Linnainimeste võime taimset toitu seedida muutub aina kehvemaks

Läänemaailma suurlinnade elanikud söövad aina enam sellist toitu, kus on väga vähe kiudaineid. Tulemusena võib nende seedesüsteemi võime taimse materjaliga hakkama saada oluliselt nadimaks muutuda. 
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kuigi puu- ja juurviljad peaksid olema oluline osa meie toidusedelist, hakkavad teadlased alles praegu mõistma, kuidas meie seedeelundkond lagundab tselluloosi - see on looduslik kiudaine, mida leidub taimede rakukestades. Aastakümneid arvati, et inimese seedeelundkond tselluloosi üleüldse lagundada ei suudagi. Alles 2003. aastal leiti inimese seedeelundkonnast bakterid, mis tselluloosi lagundada suudavad. Paljude taimtoiduliste imetajate jaoks, nagu lehmad, hobused, lambad ja teised taolised, on see tavaline osa seedeprotsessist. 

Seotud lood

Lood
  • 08.04.24, 07:58
Tule reisile oma soolestikku ja uuri siin käivat vilgast elu
Kui tunned end üksikuna, tasub mõelda, et su sooltes elab 100 triljonit bakterit, kes on alati sinuga. Rooma nende piltide vahendusel iseenda soolestikus – elundkonnas, mis mõjutab nii su söögiisu kui ka tervist!
Lood
  • 26.07.23, 07:52
Bakterid liiguvad koos elavate inimeste vahel üsna vabalt
Ühest suurest bakterite jagamise teemalisest uurimusest selgus, et me jagame inimestega, kellega koos elame, palju rohkemat, kui ehk tahaksime.
Lood
  • 01.02.20, 15:01
Mikroobid ajus teevad tuju heaks
Siiani on ajus leiduvad bakterid võrdunud surmava haigusega. Nüüd on bioloogid avastanud, et mikroobid üksnes ei ela ajus püsivalt, vaid võivad ka ohjes hoida psüühilisi vaevusi, äratada vaimse energia ja parandada meeleolu.
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele