• 10.02.25, 05:58

Miks tekib silmanurka rähm?

© Prostock-studio/Shutterstock
  • © Prostock-studio/Shutterstock
Rähm, mis paljudel on hommi­kul ärgates silmanurka kogunenud, koosneb väikestest kuivanud mustuseosakestest ja surnud rakkudest. Päeva jooksul puhastab kolmest vedelikukihist koosnev pisarakile silma pinda jäätmetest iga kord, kui me pilgutame. Öösel, kui me silmi ei pilguta, ei saa pisarakile silmi puhastada. Siis kogunevad surnud rakud ja mustus klombina silmanurka.
Mõnel inimesel tekib rähma ka päeval, mis on sageli tingitud vähem efektiivsest pisarakilest. Seda võib ette tulla ka väga kuiva õhuga keskkonnas, kus pisara­vedelik aurustub kiiremini, kui näärmed suudavad seda asendada.

Seotud lood

Lood
  • 23.10.23, 06:28
Kas kõik pisarad on ühesugused?
Pisarad võivad silmis olla erinevatel põhjustel, aga kas ka nende koostis on erinev?
Lood
  • 28.11.23, 12:27
Miks on nakkushaiguste sümptomid öösiti tugevamad kui päeval?
Iga haigena mööda saadetud päev on niigi raske, kuid miks on haigevoodis veedetud ööd harilikult päevast palju hullemad?
Lood
  • 13.11.24, 05:02
Kas võin jääda pimedaks, kui lähen kottpimedast ereda päikesevalguse kätte?
Olen kuulnud, et kurjategijad jäid krooniliselt pimedaks, kui nad viidi pimedast vangi­kongist ereda päikesevalguse kätte. Kas see on võimalik?
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele