• 01.02.20, 15:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mikroobid ajus teevad tuju heaks

Siiani on ajus leiduvad bakterid võrdunud surmava haigusega. Nüüd on bioloogid avastanud, et mikroobid üksnes ei ela ajus püsivalt, vaid võivad ka ohjes hoida psüühilisi vaevusi, äratada vaimse energia ja parandada meeleolu.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Bioloog Rosalinda Roberts lõikas üliõhukesi viile äsja surnud inimes­te ajust ning uuris neid elektronmikroskoobi all. Esiti otsis ta skisofreenia põhjust, ent ajapikku hakkasid teda üha enam huvitama hoopis väikesed seletamatud laigud, mida leidus mitmel pool ajukoes.

Seotud lood

Lood
  • 08.04.24, 07:58
Tule reisile oma soolestikku ja uuri siin käivat vilgast elu
Kui tunned end üksikuna, tasub mõelda, et su sooltes elab 100 triljonit bakterit, kes on alati sinuga. Rooma nende piltide vahendusel iseenda soolestikus – elundkonnas, mis mõjutab nii su söögiisu kui ka tervist!
Lood
  • 19.03.24, 15:15
Linnainimeste võime taimset toitu seedida muutub aina kehvemaks
Läänemaailma suurlinnade elanikud söövad aina enam sellist toitu, kus on väga vähe kiudaineid. Tulemusena võib nende seedesüsteemi võime taimse materjaliga hakkama saada oluliselt nadimaks muutuda. 
Lood
  • 07.02.24, 06:00
Mürginõelad, kägistamisvõtted jpm: bakterite sõda sinu kõhus määrab su tuleviku
Sinu sees elutsevad bakterid sõdivad üksteisega räpasel moel, kasutades näiteks mürginõelu ja kägistamisvõtteid. Kui võidu saavutavad halvaloomulised bakterid, võivad need põhjustada vähki või Alzheimeri tõbe.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele