• 24.03.25, 22:24

Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?

Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.
© Shutterstock.
  • © Shutterstock.
Kuigi õpime oma elu esimestel aastatel tohutult palju, ei suuda me täiskasvanutena sellest ajast mingeid konkreetseid sündmusi meenutada. Mälestused algavad üldjuhul teisest-kolmandast eluaastast. Teadlased on pikka aega arvanud, et me ei säilita neid varajasi kogemusi üldse, kuna aju see osa, mis vastutab mälestuste salvestamise eest – hipokampus – areneb aastaid, veel ka noorukieas, ega ole võimelinegi varases lapsepõlves mälestusi salvestama. Kuid uus Yale’i uuring leiab tõendeid, et see ei pruugi nii olla. Ei saa välistada, et mälestused esimestest elukuudest on meil tegelikult ajus olemas.  

Seotud lood

Lood
  • 01.01.22, 13:39
5 müüti vanade ajude kohta
Eakate mõistusega on seotud rohkesti stamparvamusi. Kõik me oleme kuulnud jutte alatasa tõredatest ja segaduses olevatest eakatest, kes midagi ei mäleta ning oma kodulinnas ära eksivad. Need on ainult üksikud müüdid, mis vananevate ajudega seotud ega pea tegelikult paika.
Lood
  • 04.10.24, 06:07
Õpeta oma last just nii: hea õppimise saladused muugiti lahti
Kuidas võiks laps teadmisi omandada kõige paremini? See küsimus on eksperte vaevanud aastaid, kuid nüüd on teadlased sadat miljardit närvirakku uurinud ning kaardistanud õppimise teekonna ajus. Avastus näitab, et võib-olla oleme oma laste õpetamisele lähenenud sootuks vale nurga alt.
Lood
  • 21.08.24, 15:52
Joomisharjumused võivad tekitada noore ajju püsiva blokeeringu
Suures koguses alkoholi tarvitamine noores eas võib muude mõjude seas häirida selle ajukeskuse arengut, tänu millele inimesed nägusid ja sõnu tuvastavad.  
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele