Kustutuskummi saladus seisneb hõõrdumises. Teisisõnu hõõrub kumm hariliku pliiatsi jälje paberilt maha. Hariliku pliiatsi jäetud jäljed koosnevad tavaliselt grafiidi ja savi segust. Grafiit on puhas süsinik (C) nagu teemantki.
Grafiidi ja teemandi erinevus seisneb kristallistruktuuris. Teemandis seondub iga süsinikuaatom nelja teise aatomiga tugevas kolmemõõtmelises struktuuris, kuid grafiidis seondub iga aatom ainult kolme teisega aatomiga ja nii moodustuv kuusnurkne struktuur on tasapinnaline, seega põhimõtteliselt kahemõõtmeline. See erinevus muudab teemandi maailma üheks kõvemaks materjaliks, ent grafiit on piisavalt pehme ning selle kihid on üksteisega nõrgalt seotud, et vabaneda harilikust pliiatsist ja kleepuda paberikiudude külge.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Teatud materjalid muutuvad jahedamaks või soojemaks olenevalt sellest, kas neid pressitakse kokku või venitatakse välja. Nüüd kavatsevad insenerid neid materjale ära kasutada kodumasinais, et muuta need kliimasäästlikuks.
Jäätmete sortimise eesmärk on tagada rohkem taaskasutust, aga kui palju plasti tegelikult uuteks plasttoodeteks muudetakse?
Grafeeni on nimetatud imematerjaliks, kuna see on ülitugev, olles samal ajal uskumatult õhuke. Kui õhuke see õieti on ja kuidas see nii tugev olla saab?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.