Uurimused näitavad, et suurimatel elusorganismidel on ka suurimad geneetilise pärilikkuse materjali kogumid. USA Redwood Genome Projecti teadlased analüüsisid maailma suurimate puuliikide – mammutipuu ja ranniksekvoia – pärilikkusmaterjali. Need puud kasvavad USA Vaikse ookeani rannikul, ent neid ohustab raie, mille käigus on alates 1850. aastast raiutud 95% metsast, kus puud kasvasid.
Tulemus näitab, et mammutipuul, mis võib kasvada 96 meetri kõrguseks ja elada 3500aastaseks, on genoomis 8 miljardit aluspaari, samas aga ranniksekvoia DNAs on lausa 27 miljardit aluspaari. Võrdluseks võib tuua, et inimese DNAs on ligi 3 miljardit aluspaari.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Inimese DNA täielikuks kaardistamiseks kulus teadlastel 13 aastat. Nüüd tahetakse kõigest kümne aastaga luua hiiglaslik kataloog, mis sisaldab kõikide loomade, seente ja taimede geneetilist materjali. Ambitsioonika projekti eesmärk on muuta meid elu arengu kohta targemaks ning päästa ohustatud liike.
Uus DNA-uuring näitab, et kaaslast otsides ei ole maailma suurim loom kuigi pirtsakas. Tõsi, sinivaalad ei tüüri seda tehes siiski ka oma lähedastest sugulastest ülemäära kaugele.
Teadlased eraldasid esimest korda mullast DNAd ehk pärilikkusmaterjali. Uue meetodiga on võimalik järjestada mõne ammu surnud inimese genoom ilma ühtegi luujupikest leidmata.
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.