• 09.04.25, 19:45

Saturni kuul võib eluvorme leiduda vaid imeväikses koguses

Hoolimata oma ainulaadsetest ja rikkalikest orgaaniliste molekulide varudest suudab Saturni suur kuu Titan tõenäoliselt toetada vaid tühist kogust biomassi, viitab bioenergeetiline modelleerimisuuring. See tähendab, et kui Titanil mingit laadi elu tõesti eksisteerima peaks, on seda koguse mõttes väga vähe.
Titani põhjapooluse piirkonna järv kunstniku kujutluses © NASA/JPL-Caltech.
  • Titani põhjapooluse piirkonna järv kunstniku kujutluses © NASA/JPL-Caltech.
Saturni suurim kuu Titan on eriline ja väga põnev maailm. See on ainus paik Päikesesüsteemis lisaks Maale, kus on järved ja jõed, ent neis pole mitte vesi, vaid vedel metaan. Lisaks on kuupinnal jääkamakad ja tahma meenutavast liivast luited. Titani maastik on juba ammu teadlasi paelunud ja ärgitanud ka spekulatsioone selle üle, kas kuu paksu atmosfääri all võib olla end ka mingit laadi elu sisse seadnud.

Seotud lood

Lood
  • 01.05.20, 10:49
Kas jäisel kuul peidab end elu?
Saturni oranži jääkuu Titani pinna all on peidus meri ja leidub ka samu ehituskive, mille abil tekkis elu meie planeedil. Peagi on plaanis hakata drooni abil otsima sealt elusolendite jälgi. Võimalik, et nood elavad viisil, millesarnast me pole kunagi varem näinud.
Lood
  • 17.07.23, 15:42
Saturni kuu järved ootavad külalist
Saturni kuu Titan on Päikesesüsteemi ainus teadaolev koht, kus on sellised ilmatsüklid nagu Maal ja ka vedelikuga täidetud piirkonnad, mida ei saa siiski veekoguks nimetada.
Lood
  • 01.06.21, 19:00
Neptuuni kuu Triton on justkui Päikesesüsteemi veidrik
See kuu tiirleb oma planeedi pöörlemisele vastassuunas, purskab kosmosesse tumedaid geisreid ja selle pind on pidevas muutumises. Kauge Neptuuni kaaslane Triton käitub väga veidralt ja astronoomid tahavad välja uurida, miks see küll on nii. Selleks, et Tritoniga lähemalt tuttavaks saada, tuleb teadlastel esmalt võita NASA soosing.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele