• 05.08.23, 07:06

Teadlased jõudsid rõugete ajaloo algpunkti

Rõuged tapsid mitusada miljonit inimest. Võimalik, et nüüd on teadlased saanud selle nakkushaiguse algupära kohta uut teavet.
© CDC / James Hicks / Wikimedia Commons
  • © CDC / James Hicks / Wikimedia Commons
18. sajandil suri iga päev kuni 1000 inimest rõugetesse ja lõpuks maksis see 300 miljoni inimese elu. See on enam-vähem sama, mis kogu USA elanikkond.

Seotud lood

Lood
  • 27.02.23, 07:00
Nähtamatu tapja niitis britte just nagu vikatiga
18. sajandil suri Euroopas rõugetesse kuni 1000 inimest päevas. Üks inglasest tohter otsustas surmahaiguse vastu leiutada vaktsiini. Selgitamaks välja vaktsiini tõhusust, nakatas ta kõigepealt surmahaigusesse kaheksa-aastase poisi, kes oli muidu terve kui purikas.
Lood
  • 03.12.23, 06:48
Võidukas võitlus rõugeviirusega: armilisest aadlidaamist sai vaktsiini ema
Ajalooraamatuis on kirjas, et vaktsineerimise leiutas Briti arst Edward Jenner. Tema polnud siiski ainus teerajaja. Meetod oli Euroopas tuntud aastakümneid enne Jenneri läbimurret ning seda tänu aadli­proua Mary Wortley Montagule. Tänapäeval on leedi Montagu nimi enamasti unustatud ja samuti ei teata lugu sellest, kuidas Konstantinoopoli teadjanaised andsid talle kätte niidiotsa, mis tõi arstiteadusesse revolutsiooni.
Lood
  • 01.01.21, 13:22
Viirus on inimese parim vaenlane
Viirus võib põhjustada surmatõbe, nagu COVID-19, kuid võib ka organismi kaitsta samamoodi nagu vaktsiin või mõnest tõvest sootuks terveks ravida. Teadlastel on kavas välja uurida ja kaardistada kõik need sajad tuhanded viirused, mis levivad esiti loomadel, ent võivad neilt inimestele kanduda ning vallandada uue pandeemia. Kas me aga saaksime ilma viirusteta üldse elada, on iseküsimus.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele