• 21.11.24, 05:42

Miks on palavus meie kehale nii kurnav?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Palavus kurnab see­tõttu, et kõrge temperatuur sunnib keha aktiveerima jahutusprotsesse, et hoida kehatemperatuur stabiilsena ning vältida ülekuumenemist. Mida palavam on, seda rohkem peab keha temperatuuri stabiliseerimiseks pingutama. Kui kehal hakkab liiga palav, siis veresooned laienevad ja rohkem verd voolab naha alla, mille kaudu vabaneb liigne soojus. See­pärast tõmbub ka näiteks nägu punakaks.
Nii ainevahetussüsteem kui ka süda teevad kõvasti tööd, et verd ringi pumbata, mis kulutab energiat ja muudab meid väsinuks. Keha jahtub ka siis, kui me higistame, kuna higi aurustumine viib kehast soojust välja. Veekaotus aga suurendab vedeliku­­puuduse riski ja mida rohkem keha vedelikku kaotab, seda rohkem suunatakse vett nahast eemale. See vähendab keha võimet jahtuda, mis toob kaasa kehatemperatuuri tõusu ja suurendab krampide, peapöörituse ja kurnatuse ohtu.

Seotud lood

Lood
  • 14.05.24, 06:31
Miks me külmast väriseme?
Lood
  • 01.02.22, 15:14
Miks me higistame?
Lood
  • 06.04.24, 07:43
Miks muutub hingeõhk tühja kõhu korral halvaks?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele