• 30.08.23, 13:27

Galaktika tõukab musta augu minema

Ülimassiivne must auk, mis on sama suure massiga kui 20 miljonit Päikest, lendab kodugalaktikast välja. Selle taga on tähtedest koosnev saba.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kas must auk võib oma galaktikast, mille keskmes see tavaliselt luurab, lahkuda? Jah, ilmnenud on, et võib küll. Hiljuti täheldasid astronoomid just seda, kuidas üks must auk on end oma galaktikast minekule asutanud.

Seotud lood

Lood
  • 05.11.23, 05:06
Mustade aukude pusle puuduv tükk on leitud
Iga suure galaktika keskmes on ülimassiivne must auk. Sellise musta augu mass on mitu miljonit korda suurem kui Päikese oma. Kuidas niisugused hiiglased tekkisid, on siiani olnud mõistatus, aga paistab, et nüüd on teadlased leidnud puuduva pusletüki.
Lood
  • 10.11.23, 10:20
Astronoomid on hämmastuses: leiti rekordiliselt vana must auk
Avastus muudab meie arusaamu sellest, kuidas mustad augud võivad tekkida.
Lood
  • 14.04.25, 16:44
Mustast august paiskub välja Linnuteest suurem jugavool
Astronoomid on avastanud seni täheldatuist suurima mustast august välja paiskunud aine voo. See avastus võib murranguliselt muuta meie arusaama galaktikate tekkimisest.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele