• 20.08.23, 07:55

Kuidas saavad pilved öösel helendada?

Mõnikord näen ma taevas hõljumas helendavaid pilvi, kuigi Päike on ammu loojunud. Kust see valgus tuleb?
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Need on nii­nimetatud helkivad ööpilved. Need helendavad öises taevas seetõttu, et ehkki meie vaatepunktist on Päike juba horisondi taha vajunud, on need pilved niivõrd kõrgel, et päikesekiired jõuavad nendeni ka horisondi tagant. Kui tava­pilved hõljuvad kõige rohkem 13–14 km kõrgusel, siis helkivad ööpilved saavad tekkida keskmiselt 80 km kõrgusel selles atmosfääri osas, mida nimetatakse mesosfääriks. Helkivaid ööpilvi esineb Maal kõige sagedaminl 50–70 laiuskraadi vahel suvisel ajal.

Seotud lood

Lood
  • 22.03.24, 06:16
Kas Päike teeb mingit häält või heli?
Lood
  • 21.10.23, 06:41
Pikselöögid on otsekui maakera elektriline pulss
Aastas tabab maad 1,4 miljardit pikselööki. Peale pilvedest maa­pinnale jõudva välgu leidub sama palju aktiivsust ka pealpool pilvi. Seal seovad müstilised ülimalt energia­­rikkad välgud planeedi atmosfääri justkui ühtseks üle­maailmseks voolu­ringiks.
Lood
  • 29.01.23, 15:04
Kuidas erinevaid vihmapilvesid kindlalt ära tunda?
Pilvi on igasuguseid. Kuidas tunda ära sellised, mis toovad kaasa vihmavalingu?
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele