• 22.03.24, 06:16

Kas Päike teeb mingit häält või heli?

© Shutterstock
  • © Shutterstock
Päike kiirgab tohutul hulgal valgust ja soojust, mida tekitab selle sisemuses toimuv tuumareaktsioon. Selle protsessiga käivad tõepoolest kaasas ka väga valjud helid. Päikese kihtides liiguvad üles ja alla hiiglaslikud plasmavood, tekitades helilaineid, mis panevad Päikese pinna võnkuma.
Vibratsioone Päikese pinnal on tuvastanud satelliit SOHO, mis startis Maalt 1995. aastal. See on orbiidil Päikese ja Maa vahelises Lagrange’i punktis L1, kus see on pidevalt 1,5 miljonit kilomeetrit Päikesele lähemal kui Maa. SOHO suudab seal registreerida Päikese sisemisi heli­laineid. Me ei kuule heli, sest heli­lained ei saa läbi kosmose vaakumi liikuda. SOHO andmete põhjal on USA Stanfordi ülikooli astronoomid teinud Päikese helid kuuldavaks. Nende helide sagedus jääb inimkõrva kuulmisulatusest välja, nii et selleks, et see heli kuuldav oleks, muutsid teadlased selle sagedust ja tõstsid intensiivsust, muutes heli 42 000 korda valjemaks. 40 päeva jooksul tekkinud võnked suruti mõne sekundi sisse. Kuulda on sügav jõmin, mis tugevneb ja vaibub.

Seotud lood

Lood
  • 10.04.23, 14:17
Päikesesüsteemi äärealalt leiti müstilised lainetused
Päikesesüsteemi ja tähtedevahelise ruumi piiriala peidab endas üllatusi. Seda kinnitab uus teadustöö, milles astronoomid uurisid kolme kosmoseaparaadi kogutud andmeid.
Lood
  • 01.06.24, 06:00
Tähistaevas Eesti kohal: mida juunikuus öötaevast vaadata
Põhjapoolkera esimene ametlik suvekuu juuni on nimetatud Vana-Rooma abielu- ja armastusejumalanna Juno järgi. Juuni tähendab Eestis päikese­paistet ja pikki päevi. Astronoomia­huviline leinab samal ajal taga pimedat tähistaevast. Eks meil kõigil on vahepeal vaja ka puhata ja varustust hooldada.
Lood
  • 20.08.23, 07:55
Kuidas saavad pilved öösel helendada?
Mõnikord näen ma taevas hõljumas helendavaid pilvi, kuigi Päike on ammu loojunud. Kust see valgus tuleb?
Lood
  • 03.03.25, 05:34
5 müüti raseduse kohta
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele