Meie varaseim esiisa kohanes eluga maismaal kiiremini, kui teadlased varem arvasid. Selle paljastas robot, mille teadlased ehitasid vanadest luudest ja uutest minimootoritest.
Nüüdisaegne robotitehnoloogia võib meile näidata, kuidas üks meie väga varaseid esivanemaid maismaal ringi liikus. Paleontoloogid on pikka aega mõtisklenud selle üle, millist kõnnakut kasutasid nn amnioodid. Need loomad tekkisid ligi 350 miljonit aastat tagasi ja neist põlvnevad nii roomajad, linnud kui ka imetajad. Nad erinevad kahepaiksetest selle poolest, et ei veetnud oma elu esimest faasi vees, nagu teevad seda näiteks konnad.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ükski teine liik pole Maale jätnud nii suurt jälge kui inimene. Oleme vallutanud kõik mandrid ja praegu on meid üle kaheksa miljardi. Teadlastel on keeruline tuua välja üht konkreetset omadust, mis on teinud meid valitsevaks liigiks.
Oleme jõudmas uude, arvutite loodud olendite ajastusse. Värskes teaduslikus läbimurdes õppis arvuti evolutsioonitõed selgeks, surus miljonite aastate vältel toimunud evolutsiooni loetud tundidesse ning lõi selle tulemusel bioroboti. See on küll valmistatud konna rakkudest, kuid ei käitu ühegi looduses elutseva olendi moodi.
Vanasti võis enese olemasolust teadlikke, mõtlemisvõimelisi roboteid kohata üksnes ulmejuttudes, ent seoses tehistaibu jõudsa arenguga viimasel ajal hakkavad mõistusega robotid jõudma reaalsusesse, olevikku. Kuus juhtivat robootikaettevõtet on pidanud vajalikuks inimesi hoiatada, et nende roboteid ei tohiks kasutada teistele kahju tekitamiseks. Miks on see hoiatus üldse tarvilik? Kas me peaksime roboteid kartma?
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.