• 22.10.17, 16:07
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Lageraie kaotab mustikametsa mitmekümneks aastaks

Arumetsades asuvad head mustikakohad kaovad raiete tagajärjel mitmekümneks aastaks, ent nende asemele on siirdesoode pikaajalise kuivendamise tagajärjel hakanud tekkima hulgaliselt keskpäraseid mustikametsi.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Mustikamarjad on tervis­likud ning nende korjamine on paljudes riikides oluline komme nii kultuurilises kui ka sotsiaalses plaanis. Mustikas on ka ökoloogiliselt võtmetähtsusega liik: taime võsudest või marjadest toituvad paljud putukad ning suuremad loomad, neist omakorda teised. Intensiivse metsandusega riikides on mustika kasvuala kahanenud sagedaste lageraiete tõttu, lisaks vähendab seda ka näiteks maapinna ettevalmistamine metsakultuuride rajamiseks.

Seotud lood

Lood
  • 21.06.23, 07:32
Noor mets on vanast linnuvaesem
Lood
  • 22.01.25, 05:38
Tormimurdu ei tasu alati koristada
Tormi murtud puud Võrumaal.
Lood
  • 30.01.23, 13:39
Inimtegevus kipub tõkestama metsade kasulikku mõju
Metsaökosüsteemid on olulised looduspõhised abimehed kliimamuutuste ohjeldamisel. Samas ei saa kõik metsad täiel jõul kliimamuutusele vastu töötada, sest osas neist on vee- ja süsinikuringe inimmõju tõttu pärsitud.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele