Keskmine õhutemperatuur põhjapoolusel oli läbi aegade kõrgeim – juulist kuni septembrini mõõdeti seal keskmiselt 6,4 kraadi sooja.
Arktilisi temperatuure on süsteemselt mõõdetud alates 1900. aastast. USA Riiklik Ookeani- ja Atmosfäärivalitsus (US National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA), kelle 12. rapordis arktika tänavusele soojarekordile tähelepanu juhitakse, ütleb, et on viimane aeg tegutseda. „Nii meie riik kui ka globaalne kogukond peavad vähendama kasvuhoonegaaside emissioone,“ ütles NOAA direktor Rick Spinrad. Spinradi sõnul on just inimtekkelised kasvuhoonegaasid see mootor, mis kliimasoojenemist käigus hoiab.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Antarktise mandri ümber laiuvas Lõuna-Jäämeres oli sel talvel (lõunapoolkeral on talv siis, kui meil on suvi) jääkatet muret tekitavalt vähe. See on selgunud tänu satelliidipiltide analüüsile.
Arktika merejää sulab kiiremini, kui on ette näinud isegi kõige pessimistlikumad prognoosid. Teadlastel on mitmesuguseid leidlikke jääpäästeplaane. Vestlesime professoriga, kelle ideed on nimetatud hullumeelseks, ning küsisime, kuidas ta põhjendab oma kavatsuste vettpidavust.
Ülemaailmne soojenemine paneb kevadlilled varem tärkama.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.