• 26.09.23, 13:10

Antarktikas oli lõppenud talvel rekordiliselt vähe merejääd

Antarktise mandri ümber laiuvas Lõuna-Jäämeres oli sel talvel (lõunapoolkeral on talv siis, kui meil on suvi) jääkatet muret tekitavalt vähe. See on selgunud tänu satelliidipiltide analüüsile.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Samal ajal, kui Eestis oli suvi, oli Antarktikas talv, ja nüüd, mil meil algas 23. septembril sügis, algas seal kevad. Kõige ulatuslikum oli antarktilisel talvel mere jääkate 10. septembril, kui jää kogupindala oli 16,96 miljonit ruutkilomeetrit. USA riiklik lume- ja jääandmete keskus (NSIDC) ütles, et see on pika puuga kõige madalam maksimum, mis aastate 1979-2023 jooksul registreeritud on.

Seotud lood

Lood
  • 01.03.21, 13:52
Soe vesi ja soojem õhk murendavad viimsepäevaliustikku
Soe merevesi kahandab Suurbritannia-suurust liustikku. Kui see merre kaob, võib kogu Antarktise lääneosa kattev jääkilp kokku variseda ja maailmamere veetase tõuseb kolm meetrit. Kolme aasta pikkune ekspeditsioon peab välja selgitama, kui lähedal on katastroof ning kas see on vältimatu.
Lood
  • 03.04.25, 16:03
Arktiline jää tuleb päästa sulamissurmast
Arktika merejää sulab kiiremini, kui on ette näinud isegi kõige pessimistlikumad prognoosid. Teadlastel on mitmesuguseid leidlikke jääpäästeplaane. Vestlesime professoriga, kelle ideed on nimetatud hullumeelseks, ning küsisime, kuidas ta põhjendab oma kavatsuste vettpidavust.
Lood
  • 14.12.23, 12:42
Põhjapoolusel oli rekordsoe suvi
Keskmine õhutemperatuur põhjapoolusel oli läbi aegade kõrgeim – juulist kuni septembrini mõõdeti seal keskmiselt 6,4 kraadi sooja.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele