Kuumimal ajal esineb tugevaid äikesetorme, mida meteoroloogid seostavad tihti külma frondiga. Kuidas on need omavahel seotud?
See, et suvi on äikesetormide kõrghoogaeg, on tõesti seotud külmade frontidega – piirkondadega kõrgel troposfääris, kus temperatuur on aastaaja kohta ebaharilikult madal. Troposfäär piirneb altpoolt maapinnaga ja ülaltpoolt stratosfääriga, mis algab umbes 15 kilomeetri kõrgusel. Külmas frondis on õhurõhk tihti madalam kui seda ümbritsevas õhus ja seepärast nimetavad meteoroloogid külma fronti mõnikord ka kõrgtsükloniks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äärmuslikud ilmastikunähtused tekitavad igal aastal miljonite eurode eest kahju ning tapavad tuhandeid inimesi. Prognooside järgi läheb olukord aina hullemaks, kuna soojem kliima annab tormidele rohkem rammu. Teisalt oskavad uued satelliidid ja superarvutid meid tormide eest kiiremini hoiatada.
Kas põhjamaid võib kunagi tabada troopilise supertaifuuni sarnane torm? Mis siis juhtuks, kui meie maailmanurgas puhuksid sedavõrd tugevad tuuled?
Orkaanid ja taifuunid, mis sooja ookeanivee kohal tekivad, on viimastel aastatel aina võimsamad. Lausa nii võimsad, et teadlaste sõnul tuleks nende tugevusskaalale uus, kuues pügal juurde tekitada.
Ka meestel võib esineda nn emadusdementsus ja lastel on oma nõudmised juba ema kõhus. Uus uurimus keskendus ajale, mil kahest rakust tekib inimene.