• 01.01.22, 15:58

Marsil saab astronautidele hapnikku toota

Et tuleviku Marsi-missioonide astronaudid ja ehk ka uusasukad ei peaks hakkama reisile hapnikuballoone kaasa tarima, on oluline, et seda hingamiseks tarvilikku gaasi oleks võimalik toota naaberplaneedil kohapeal. Katsete varal on selgunud, et see on võimalik.
© JPL-Caltech / NASA
  • © JPL-Caltech / NASA
Pea aasta tagasi ehk 18. veebruaril 2021 laskus Marsile Jezero kraatrisse kõigi aegade keerukaim Marsi-kulgur. Selle pardal on hulganisti murrangulisi instrumente, millest vast üks tähtsaimaid on MOXIE (Mars Oxygen ISRU Experiment). Aparaat saadeti Marsile ülesandega proovida seal hapnikku toota. Eksperiment on siiamaani olnud edukas ning on leidnud kinnitust, et punase planeedi atmosfääri­­­gaasidest on võimalik tõesti hapnik kätte saada.

Seotud lood

Lood
  • 17.11.18, 10:15
Robotite armee vallutab Marsi
Viis meetrit – nii sügavale punasesse tolmu süüvib NASA maandur InSight, kui selle kuu lõpus planeedil maandub. InSight pole aga kaugeltki ainus. Järgmiste aastate jooksul jõuab Marsile täiesti uus põlvkond roboteid, mis tipptasemel puuride ja mobiilsete laboritega vallutavad planeedi viimased bastionid ning leiavad võib-olla lõpuks ka elu.
Lood
  • 23.05.23, 08:31
Mis on sellest tänaseks saanud: tõsielusari Marsi koloniseerimisest
2023. aastal jõuavad esimesed inimesed Marsile ja kogu maailm saab nende elu tõsielusarjana televiisorist vaadata. Niisuguse erakordse ja üsna kõmulise lubaduse käis 2012. aastal välja projekti Mars One algataja Bas Lansdorp. 2023. aasta on teadagi ammu käes, kuid Marsil veerevad ikka ainult kulgurid. Mis on ettevõtmisest praeguseks saanud?
Lood
  • 01.05.22, 16:06
Marsi baas ehitatakse higist, verest ja ... uriinist
Astronautide kehavedelikest saab toota sideainet, mis muudab Marsi tolmu tugevaks betooniks.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele