• 01.09.20, 16:57

Uus superpuur toob maapõue saladused päevavalgele

1970. aastal hakkas üks vägev puur NSV Liidu krõbekülmas põhjaosas end tasapisi maa sisse uuristama. Kuigi see puurauk hoiab siiani maailma sügavaima, inimese tehtud augu rekordit, saavutati edu ainult osaliselt, sest Maa jättis paljud saladused kiivalt ikka veel enda teada. Nüüd on plaanis need uue tehnoloogia abil välja selgitada.
© Claus Lunau
  • © Claus Lunau
Põrguliku krigina saatel tungivad neli pöörlevat puurpead kõvasse, ürgsesse kivimisse. On aasta 1970 ja Koola poolsaarel jälgivad mehhanismi kaevetööd NSV Liidu teadlased, insenerid ja töömehed. Nende eesmärk on lihtne: teha maasse maailma sügavaim auk.

Seotud lood

Lood
  • 04.11.24, 05:40
Jaapanlaste puurimislaev uurib Maa sisikonna saladusi
Hoolimata aastakümneid kestnud pingutustest pole teadlastel seni õnnestunud puurida puurauku, mis ulatuks Maa vahevöösse. See algab 30–70 km sügavusel maakoore all. Nüüd on leitud Atlandi ookeani kesk­osast vahevöösse palju lühem tee. Miks on see kiht teadlastele oluline ja miks on meie kodu­planeedi kivisest koorikust läbi närida nii keeruline?
Lood
  • 01.04.21, 16:35
Teaduse raskeimad ametid: loe siit, mida kõike tuleb teadmiste nimel läbi teha
Nad sorgivad surnud vaalade korjustes, laskuvad vulkaanidesse ja lasevad end aastaiks ülejäänud elust isoleerida. Teadusmaailmas on ameteid, mis pole kadestamist väärt.
Lood
  • 01.12.17, 14:24
Magma soojendab põhjavett ja annab islandlastele elektrit
Maa-alused magmakambrid soojendavad põhjavee kuni 500 kraadini. Läbi poorsete kivimite hakkab ülekriitiliseks muutunud vesi ülespoole tungima.
Lood
  • 04.03.25, 05:03
Su koduaed kubiseb pisikestest põnevatest koletistest
Vaikne idülliline aed on maailm, mis on täis jubedaid saladusi. Igal suvel käib seal armutu võitlus ellujäämise nimel.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele