USA Yellowstone’i rahvuspargi järvede all voolab vedel magma, mis millalgi tulevikus võib põhjustada superpurske.
Vulkaanid on varitsev geoloogiline oht, mis võib olla hävitava jõuga lausa ülemaailmsel skaalal. Kui toimub nn superpurse, paiskub vulkaanist välja vähemalt 2500 gigatonni tuhka ja laavat, mis matab tuha alla terved mandrid. Vulkaaniline materjal tõuseb ka õhku ja võib muuta ülemaailmset ilmastikku aastakümneteks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Yellowstone’i supervulkaani viimase, 631 000 aastat tagasi toimunud purske lugu paistab olevat keerulisem, kui seni arvati.
Kuidas toimuks Yellowstone’i all oleva supervulkaani purse ning millised oleksid selle tagajärjed USAle ja ülejäänud maailmale?
Kuus Aleuudi saarestikus asuvat tulemäge on arvatavasti maapõues varitseva supervulkaani väikesed ventiilid. Põhja-Ameerika on seega saanud juurde veel ühe koletise, mis võib matta Kanada tuha alla ning paisata terve Maa jääaega.
Üksainus väike sõrmelüli aitas teadlastel luua ammu väljasurnud inimliigi esindaja portree. Tänu sellele teame, milline võis välja näha kümneid tuhandeid aastaid tagasi elanud tüdruk, kes oli liigilt denislane ehk Denissi inimene.