• 27.02.24, 06:29

Kiviaja nätsust leitud DNA abil taastati seda närinud tüdruku välimus ja päritolu

Must näritud tükike kasetõrva ehk tökatit on iidne näts, mille analüüsi abil järjestasid teadlased 5700 aastat tagasi elanud sinisilmse taanlanna genoomi. Leid heidab valgust sellele, kuidas toimus üleminek küttide-korilaste elukorralduselt põlluharijate omale.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Ühe fjordi põhjas Taanis vedeles tuhandeid aastaid täiesti märkamatult tükike nätsu. See polnud muidugi näts tänapäevases mõistes, vaid mustjaspruun tükike kasetõrva ehk tökatit, mida armastasid närida väga kaua aega tagasi elanud taanlaste esivanemad. Ja mitte ainult nemad, vaid paljude iidsete kultuuri­de inimesed. Soomestki on leitud 6000 aasta vanune tökatitükk, millel on hambajäljed. Pole põhjust arvata, et ka Eesti aladel midagi seesugust ei näritud.

Seotud lood

Lood
  • 23.01.24, 12:23
Rauaaja noateralt avastati 2000 aasta vanune ruunikiri
Tegu on ilmselt Taani vanimate teadaolevate ruunidega. 
Lood
  • 22.08.23, 08:26
Kas dinosauruste kloonimine on võimalik?
75 miljonit aastat vanast luust leitud DNA jäljed taaselustavad lootuse dinosaurused jälle ellu äratada. Selle üle, kas elluäratamise suhtes on põhjust optimistlik olla, peavad otsustama uued meetodid: steriilne fossiilijaht ja tehiskivististe valmistamine.
Lood
  • 14.02.24, 06:18
Igikeltsas seiskub aeg: uurime sellest leitud loomi
Siberi igikelts on justkui külmkamber. Jääaja loomade surnukehad on säilinud selles aastatuhandeid väga heas seisukorras. Kliima soojenemise tõttu on jää nüüd sulamas ning nii tulevad päevavalgele loomad liikidest, mis on kauges minevikus välja surnud.
Lood
  • 24.03.25, 22:24
Miks me ei mäleta oma varajast lapsepõlve?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele