Aru saada sellest, et keegi valetab, on ajule üks keerulisemaid ülesandeid ja lastel kulub selle õppimiseks mitu aastat. Sellegipoolest võivad valed meid pidevalt ümbritseda. Nagu selgub, on üks lihtne trikk, mida saad ise argipettuste tuvastamiseks kasutada.
See selgus uuringust, mille tegid Inglismaa Portsmouthi ülikooli teadlased. Nad avastasid, et seda, kas inimene valetab, on ehk lihtsam tuvastada, kui paluda tal arvatava valetamise ajal mingit muud ülesannet täita ehk juhtida tema tähelepanu ta enda jutult kõrvale.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tihti taban oma sõpru valetamiselt, ja mis seal salata, tegelikult valetan ka ise päris palju. Kui sageli me üleüldse valetame ja mis on selle eesmärk?
Teadlased on avastanud, et meil on hiilgav võime petiseid ära tunda, ent neil pole veel aimugi, milliste signaalide põhjal me seda täpselt teeme. Psühholoog Jill Byrnit selgitab, miks evolutsioon ei ole meid teiste petmises osavamaks muutnud.
Mul on mitu tuttavat, kes väidavad, et on näinud vaime ja kummitusi. Mina ise neid kunagi näinud ei ole. Kuidas on see võimalik?
Imikud suudavad kodeerida ehk töödelda ja salvestada konkreetseid mälestusi, näitab uus Yale’i ülikoolis tehtud uuring. See tulemus viitab sellele, et nn „infantiilne amneesia“ ehk fakt, et me ei mäleta oma esimestest elukuudest ja paarist aastast midagi, võib olla mälestuste meenutamise probleem - mitte pole asi selles, et meil neid mälestusi salvestunud ei ole.