• 01.09.20, 17:28

Insult lühistab ajurakud

Insuldi korral levib ajukoes vesi, mis tekitab närvirakkude lühise, nii et need surevad.
© Shutterstock
  • © Shutterstock
Kui aju tabab insult, on põhjuseks enamasti tromb, mis blokeerib veresoone ja seega toitainete ja hapniku ligipääsu närvirakkudesse. Veel hullem on see,

Seotud lood

Lood
  • 29.04.24, 07:35
See pole lõpp: veel kaua pärast surma käib kehas elu
Ajus levivad elektrisignaalid, keharakud rühmavad tööd teha ja käed liiguvad veel mitu kuud pärast seda, kui inimese süda on viimast korda löönud. Uuringuist selgub laiba siseelu surmajärgsetel minutitel, päevadel ja kuudel.
Lood
  • 17.07.24, 06:33
Tüvirakud päästavad hulgiskleroosist
Süsti oma rakke veresoontesse ja kaitse aju rünnaku eest. Uued tüvirakkudel põhinevad ravimeetodid on andnud agressiivse haiguse hulgiskleroosi ehk Sclerosis multiplex’i puhul üllatavalt häid tulemusi. Teadlased on lõpuks ometi jõudmas lähedale ravile, mis selle invaliidistava haiguse lõplikult välja juurib.
Lood
  • 06.01.24, 06:21
Lõpuks tuvastati kroonilist valu põhjustavad närvisignaalid
Avastus annab lootust, et leitakse ravi inimestele, kes kannatavad pideva sandistava valu käes.
Lood
  • 20.03.25, 18:54
Teadlased uurisid maailma vanima naise tugeva tervise tagamaid
Kui katalaan Maria Branyas mullu augustis 117 aasta ja 168 päeva vanusena suri, oli ta ametlikult maailma vanim elav inimene. Selleks et mõista, kuidas Maria nii palju sünnipäevi tähistada suutis, viis Hispaania Josep Carrerase leukeemiauuringute instituudi teadlaste juhitud meeskond läbi põhjaliku uuringu. Luubi alla võeti naise geenid, valgud, mikrobioom ja ainevahetus.

Tehnoloogia

Ajalugu

Loomariik

Taimed

Füüsika

Sinu keha

Suured teadlased

Tagasi Imeline Teadus esilehele